Dübörög a feketegazdaság
2008.01.08. 11:24
A KSH legújabb kiadott foglakoztatási adatai alapján a 2006.IX-XI időszakhoz képest 2007 ugyanezen időszakában 37.000 emberrel kevesebb volt a foglalkoztatott, eközben a regisztrált munkanélküliek száma ugyanebben az időszakban 5.000-el csökkent. Ez azt jelenti, hogy 37.000 ember egyszerűen eltűnt a foglalkoztatásból. Az adatok a 15-74 éves korosztály adataiból származnak, de a 15-64-es szeletet véve sem kapunk eltérő eredményt. Hová tűnt 37.000 ember ? Meg nem haltak mindannyian, ez teljesen biztos. Szakadjunk ki egy picit a számok kavalkádjából, és tekintsünk bele ebbe a történetben.
Legutóbb egy televízió műsor pont azt elemezte, hogy Magyarországon komoly probléma, hogy a bő tízmilliós lakossághoz képest kevesebb, mint 4 millió ember dolgozik. Önmagában ezzel azonban nem kellene ekkora problémának lenni, hiszen ebben a tekintetben a szomszédos Ausztria sem áll jobban, a teljes lakossághoz viszonyítva ugyanúgy kb. 39 % a lakosság gazdaságilag aktív része. Természetesen itt valaki rögtön rávághatja, hogy ott a jóval magasabb jövedelmeknek köszönhetően jelentősen nagyobb az állami bevétel, a nyugdíjrendszer nem a mostani bevételekből fizeti a mostani nyugdíjakat, mert már rég rendeződött a nyugdíjbiztosítás rendszere, és még lehetne sorolni. Ez mind igaz. Látok azonban egy másik nagy különbséget. A mostani szám tükrözi feketegazdaságunk erejét és aktivitását. Ekkora ingadozás - 37.000 fő – azt mutatja, hogy országunkban az emberek nagy csoportját képes egyik pillanatról a másikra elnyelni a feketegazdaság. Azt tudhatjuk, hogy ezek az emberek ma is élnek, fizetik a számlájukat, vásárolnak a boltban, csak ezt olyan jövedelemből teszik, amely egyáltalán nem jelenik meg a nemzetgazdaságban, egyszerűen zsebből-zsebbe vándorol. Mondhatnánk, hogy komoly felkészülést igényel az, hogy a lakosság ekkora hányadát eltüntessük a gazdaságilag aktív szektorból, miközben továbbra is életben kell, hogy maradjanak.
Ezek fényében azt láthatjuk, hogy miközben a gazdasági növekedés egy százalékos értéke azt mutatja, hogy a magyar gazdaság nem is kicsit beteg, eközben a fenti szám mutatja, hogy a feketegazdaságunk eközben halad előre, egyre több bevételt elnyelve magában. Mosolyogjunk egy nagyot. Van egy óriásai gazdasági növekedésünk. Dübörög a feketegazdaságunk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Bali1 2008.01.09. 07:00:04
És lehet Te nem is vagy vállalkozó...
Én igen,és szeretnék fejlődni,nem oadaadni a semmiért cserébe a keresményem 60%-át.
Miért nem mérsékelik pl 20%ra?Akkor valszeg szívesen bejelenteném azt a pár embert is aki most éppen nincsen...
Egyébként szerintem a 37.000 ember nagyrésze talán szeretné elérni,hogy ne csak a rezsire keressen még pár évig,ezért kivonult a láthatóságból..és éjt nappalá téve -valószínűleg 12-14 órában-tesz vesz valamit.
Igaza van.
movhu 2008.01.09. 09:25:17
Egyébként direkt nem mentem bele abba, hogy mik volnának a megoldások. Bonyolult, hosszú, talán kivitelezhetetlen is ebben az országban. Tényeket közöltem.
zeb 2008.01.10. 15:46:36
Ez nem biztos. Én fél évig voltam úgy munka nélkül, hogy egy fillér fizum se volt. Számlákból annyit fizettem (tartalékaimból), amennyit tudtam vagy muszáj volt, mert el kell tartani a családomat. Most dolgozom, pofátlanul sok sarcot vonnak, és közben ott van egy igen szép összegű tartozás a jövedelem nélküli időszakról, amiről gőzöm sincs, miből és mikor fogom tudom visszafizetni. Pedig az a helyzet, hogy a magyar átlagbér sokszorosát keresem, bruttóban.
Szóval nem biztos, hogy a rendszerből ideiglenesen kikerülők megjelennek bármilyen statisztikában. Egyszerűen csak felélve tartalékaikat várják, hogy találnak valami lehetőséget. Tekintetbe véve az igen elk*t magyar gazdaságot, nem olyan könnyű ám találni olyan céget, ahol nem épp leépítés zajlik.